Pozovite nas: +381(0)60 0 455 275 (od 8.00 do 19.00 časova) +381(0)64 219 55 83 (posle 17.00 časova)
Adresa rasadnika: Drakčeta Milovanovića 12, selo Rutevac
Lovor višnja 40 cm
420 RSD
Naziv proizvoda …………………………. Lovor višnja
Stručni naziv …………………………… Prunus laurocerasus
Ukupna starost ………………………… 2+1
Visina kod isporuke …………….…….. 30-40 cm
Težina kod isporuke ……………………. 2 kg
Kratak opis proizvoda:
- Zimzeleni žbun robusne i jake gradje, mesnatih listova. Ima u aprilu cvetove potom sitne plodove u jesen;
- Može da izraste do par metara ali jako dobro podnosi orezivanje i možete je sa lakoćom držati na željenoj visini, širini …;
- Jako otporna biljka za naše podneblje (izuzev zimskih jakih vetrova);
- Otporna je na gradske uslove, dobro podnosi orezivanje;
- Dobro izdržava niske temperature i sušu.
Upotreba:
- Velika primena za zimzelene ograde;
- Solitarna stabla;
- Masivni žbunovi;
- Pojedinačne sadnice u žardinjerama.
-
33 na zalihama
-
Opis
Lovor višnja je robusna, zimzelena biljka koja je našla veliku primenu u hortikulturi Srbije. Lovor višnju možete uzgajati kako u zemlji, vrtu tako i u žardinjerama, saksijama, posudama. Najčešću primenu nalazi kao zimzelena živa ograda. Prilikom sadnje lovor višnje za formiranje žive ograde, naša preporuka je sadnja 3-5 sadnica u dužni metar. Iskopava se kanal potrebne dužine i širine i dubine minimum 30×30 cm (prosečna dimenzija nasadjenog ašova). Sadnice vadite iz saksija, kontejnera i sadite u što kvalitetniju i rastresitiju zemlju.
Bitno je da se zemlja iz kontejnera što manje rasipa i da zadrži kompaktnost. Veća rupa – kanal kopa se da bi se zemlja što više usitnila kako bi nova sadnica što lakše mogla da pusti nove žile u istu. Po sadnji lovor višnje, potrebno je sadnice obilno zaliti (nepisano pravilo je koliko je sadnica visoka toliko litara vode – sadnice lovor višnje visine 20-30 cm potrebno je za prvo zalivanje 20-30 litara vode po sadnici). Dalja nega lovor višnje ogleda se u tome da pratite da zemlja bude vlažna, očišćena od korova kako bi biljka mogla da raste. Ukoliko primetite da biljka ne napreduje, nema intezivno zelenu boju lista treba proveriti i po potrebi prihraniti kvalitetnim prirodnim ili veštačkim djubrivom. Posle godinu dana lovor višnje preporučivo je da se krene sa orezivanjem tj. šišanjem kako bi se formirala u gust žbun samim tim i ogradu. Obično se uzme visina najnižih sadnica i izmeri i izvuče prav i ravan kanap kao vodjica za formiranje. Dok je lovor višnja mlada preporuka je da se koriste voćarske makaze i orežu grane – grančice ispod ili iznad lista (ukoliko koristite makaze za živu ogradu neizbezno je da se iseče i list, koji potom počinje da zuti na mestu preseka i moze da stvori vidne ožegotine). Preventivno je možete zaštititi preventivnim fungicidom (npr. mankozep, mankosava…) ukoliko primetite šuljikavost lista kod lovor višnje. U kišnim godinama u kada se zalivaju prskalicama ta šupljikavost lista kod lovor višnje je izraženija. Preventivno možete je zaštititi fungicidom, šupljikav list će u toku zime promrznuti pa je bolje iste ukloniti u jesen. Ukoliko je povećana vlažnost u samoj krošnji biljke stvara se veća vlažnost što privlači puževe. Puževi (golaći) vole da jedu list lovor višnje, zaštita je primena pužomora, sredstva protiv puževa.
Dodatne informacije
Težina | 2 kg |
---|---|
Dimenzije | 10 × 35 cm |