Pozovite nas: +381(0)60 0 455 275 (od 8.00 do 19.00 časova) +381(0)64 219 55 83 (posle 17.00 časova)
Adresa rasadnika: Drakčeta Milovanovića 12, selo Rutevac
Mini Limeta
1,600 RSD
Mini Limeta
- pogodna za gajenje u saksiji;
- plod je sitniji;
- veoma dekorativna biljka;
- laka za gajenje;
- visina kod isporuke 20-30 cm.
Cena je za prodaju u rasadniku, dostava kurirskom službom se dodatno naplaćuje!
Opis
Limeta pripada citrusima ili agrumima, rodu biljaka porodice Rutaceae, a potiče iz jugoistočne Azije. Smatra se da je reč o hibridu nastalom ukrštanjem limuna i kedra, iako se deo naučne zajednice ne slaže s tom idejom. Iako vrlo slična limunu, limeta je manje oštra, ali sadrži i manju količinu C vitamina. Poznato je da su limetu mornari koristili protiv skorbuta, a danas se najviše gaji u zemljama Južne Amerike, naročito u Meksiku kao i Indiji.
Morfološke karakteristike limete
Limeta je zimzeleno drvo, koje naraste do 4 – 5 metara visine. Radi se o dugovečnom stablu, koje često doživi i do 150 godina. Ipak, smatra se da najbolje rezultate u gajenju daje do 12 godine starosti. Cvet limete je bele boje i opojnog mirisa, a na istom se stablu nalaze muški i ženski cvetovi, stoga je biljka samooplodna.
Agroekološki uslovi gajenja
Najčešće uzgajana sorta limete je Persijska ili Tahićanska limeta, izuzetno dekorativna u vrtovima. Sve sorte limete se mogu uzgajati u formi stabla ili živice. Najviše joj odgovara tropska klima, visokih dnevnih temperatura i visoke vlažnosti vazduha.
Temperatura
Najbolji rezultati u gajenju će se postići ukoliko biljka ima kontinuiran pristup dnevnom osvetljenju i sunčevom zračenju.
Voda
Preporuka je limetu zalivati kada je oko korena zemljište suvo u prečniku 8 – 10 cm. Mladim biljkama, u prve dve godine, radi ubrzanog rasta će biti potrebno češće zalivanje, jednom nedeljno ili češće. Ipak, biljku se nikako ne sme preterano zalivati budući da će limeta kao tropska biljka lakše podneti nedostatak vode, nego njen suvišak. Suvišak vode kroz duži period svakako će dovesti do njenog uništenja.
Zemljište
Poželjno je da je zemljište dobro drenirano, budući da koren limete teško podnosi preveliku količinu vode u zemljištu i postoji mogućnost od njegovog truljenja. Ukoliko postoji opasnost od prevelikog nakupljanja vode u zemljištu, ukoliko je ono teško i loše propusno, dodavanjem peska i organske materije mogu se poboljšati njegova svojstva.
Tehnologija gajenja limete
Sve je sorte limete moguće uzgajati u zatvorenom prostoru i staklenicima, ali obvezno je biljci osigurati dovoljno svetlosti. Limetu je bez problema moguće odgajiti i u velikoj saksiji, ali pri tome treba voditi računa da njena zapremnina iznosi najmanje 50 litara.
Sadnja
Budući da je reč o dugoživećem stablu, pravilan odabir mesta sadnje vrlo je značajan. Važno je prilikom sadnje voditi računa o činjenici da je limeta vrlo osetljiva na mraz, a predugo izlaganje direktnom sunčevom osvetljenu, prouzrokovatće opekotine na lišću i kori. Ukoliko postoji opasnost od ožegotina, za zaštitu stabla preporučljivo je labavo vezanje novinskog papira oko stabla. Kao zaštitu od izmrzavanja moguće je koristiti i karton kao i poseban materijal za zaštitu voćaka.
Ishrana
Prilikom đubrenja preporučuje se korišćenje specijalizovanih đubriva namenjenih agrumima, odnosno citrusima. Poželjno je đubrenje obavljati uravnoteženim, sporo otpuštajućim đubrivima.
Orezivanje
Limeta se orezuje samo kako bi se uklonile mrtve grane ili u slučaju kada su grane toliko niske da dodiruju zemljište. Orezivanje se obavlja rano u proleće, kako bi se biljci dalo dovoljno vremena za oporavak. Limetu se ne orezuje tokom zimskog perioda, s obzirom na to da se radi o citrusu vrlo osetljivom na zimske uslove. Kako bi se pravilno odredilo koje je grane potrebno odrezati, najbolje je taj posao uraditi u rano proleće. Iako će lišće izbiti i iz oštećenih grana, ono će uvenuti vrlo brzo i to je znak da je granu potrebno odrezati.
Osim zime, nije dobro ni kasno prolećno orezivanje i ono se nikako se ne preporučuje, s obzirom na to da svoju krošnju biljka leti koristi za regulaciju temperature, kao i zaštitu od preakoga sunčevog zračenja. Takođe, kasno orezivanje može isprovocirati novi rast izdanaka, koji će biti puno osetljiviji na vremenske uslove.
Berba limete
Plodovi limete beru se dok su zeleni, budući da takvi sardže najviše korisnih materije. Ipak, ukoliko se ne pobere i ostave na stablu, poprimiće žuto – narandžastu boju. Berba je moguća čak tri ili više puta godišnje.
Upotreba limete
Limeta se danas koristi u kulinarstvu, kao zamena limunu. Naročito je poznata upotreba u prehrambenoj industriji, prilikom proizvodnje napitaka, slatkiša ili guma za žvakanje, a često se koristi i u kozmetičkoj industriji kao i farmaceutici.
Dodatne informacije
Težina | 1.5 kg |
---|---|
Dimenzije | 40 cm |
Slični proizvodi
Kategorija proizvoda:
Novi proizvodi
Šumska jagoda Regina (živić)
Lovor višnja 30 cm
Živa ograda (10 sadnica)
Teddy patuljasta tuja
Kupina sorta Loch Ness
Duke – Američka borovnica
Hortenzija Hydrangea macrophylla
Američka brusnica Pilgrim
Malina-jagoda “NOVO”
Saveti / Novosti
- Jesen u voćnjaku: Kako posaditi jabuku?
- Kalendar radova u voćnjaku
- Sadnja biljaka u dvorištu
- Presađivanje biljaka koje gajimo u saksiji
- Košnice u cvetnom voćnjaku – Da svima rodi!
- Lavanda – sve o lavandi
- Kamčatska borovnica – Lista pod snegom, cveta ispod nule
- Limun i njegove brojne primene: od mršavljenja do nege kože
- Kako negovati ruže u proleće
- Kupina i sva njena lekovita svojstva
- Klematis – 10 saveta za uzgoj prelepe puzavice (sadnja, zalivanje, orezivanje)
- Šta treba klamatisima za bujno cvetanje?
- Uzgoj kineske urme u Srbiji
- Zimska zaštita (bakar i ulje)
- Maline jačaju imunitet i vraćaju energiju
- Zašto treba da jedete lešnike svaki dan
- Inovacije u zimskom prskanju voćnih sadnica
- Pravilna rezidba borovnice + Video (kako orezati borovnicu)
- Vreme je zimske rezidbe voćaka
- 7 razloga zašto je dobro jesti urme
- Voće vam ne rađa, proverite zašto
- Lovorov list – Kako se i za šta sve koristi, za mršavljenje, čaj, iskustva
- Kineska urma (žižula) – koristi za zdravlje, uzgoj, sadnja
- Koje voćne vrste mogu da rastu u senci?
- Izbor mesta i zemljišta za podizanje višegodišnjih zasada